A belső kontrollrendszer és integritásirányítási rendszer

Mit kell tudni a belső kontrollrendszerről és integritásirányítási rendszeről.

Belső Kontrollrendszer

Költségvetési szerveknél

A belső kontrollrendszer – a nemzetközi gyakorlattal összhangban, az INTOSAI (International Organization of Supreme Audit Institutions), a COSO (Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission), a COBIT (The Control Objectives for Information and related Technology) stb. ajánlásaira alapozva – magában foglalja a korszerű szervezetirányítási, menedzselési elemeket is, amelyek nagyobb részével a költségvetési szervek vezetői eddig is tisztában voltak, és napi tevékenységükben alkalmazták azokat.

A belső kontroll rendszer kialakítását és működtetését az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény, a költségvetési szervek belső kontrollrendszeréről és belső ellenőrzéséről szóló 370/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet, illetve az államháztartási törvény végrehatásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet szabályozza.

Az Áht. 69. § (2) bekezdése értelmében a belső kontrollrendszer létrehozásáért, működtetéséért és fejlesztéséért a költségvetési szerv vezetője felelős az államháztartásért felelős miniszter által közzétett módszertani útmutatók figyelembevételével.

A Belső kontroll rendszer a belügyminiszter és a nemzetgazdasági miniszter által 2017. szeptemberében közzétett Módszertani útmutatók  segítik a belső kontrollrendszer és az integritásirányítási rendszer fejlesztését 1 c. útmutatókkal összhangban készült.

Fontos hangsúlyozni, hogy a Belső kontroll rendszer nem egy kötelezően elkészítendő belső szabályzat, hanem egy felhasználói kézikönyv, amely segítséget nyújt a költségvetési szerveknek saját belső kontrollrendszerük kialakításában.

A benne foglaltak a költségvetési szerv vezetőjét támogatják abban, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelő belső kontrollrendszert ki tudja alakítani, illetve a lehető leghatékonyabban tudja azt működtetni.

A kontrolltevékenység részeként minden tevékenységre vonatkozóan biztosítani kell a szervezeti célok elérését veszélyeztető kockázatok csökkentésére irányuló kontrollok kiépítését valamint el kell készíteni és aktualizálni kell a költségvetési szerv ellenőrzési nyomvonalát.

A költségvetési szerv vezetője köteles integrált kockázatkezelési rendszert működtetni. A költségvetési szerv vezetője köteles szabályozni a szervezeti integritást sértő események kezelésének eljárásrendjét.

 

Köztulajdonban álló gazdasági társaságoknál

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 3
Heti: 22
Havi: 36
Össz.: 11 701

Látogatottság növelés
Oldal: Belső kontrollrendszer
A belső kontrollrendszer és integritásirányítási rendszer - © 2008 - 2024 - kontroll-integritas.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »